Infomace k očkování proti meningokokovým onemocněním
 

Úhrada očkování proti meningokokovým infekcím s platností od 1.5. 2020:

Očkování proti meningokoku B je plně hrazeno všem dětem narozeným po 1.11. 2019, bude- li očkování zahájeno do 6.měsíce věku (5 měsíců + 30 dní).
Dětem narozeným  před 1.11. 2019 bude uhrazena 2., respektive 3. dávka, pokud byla alespoň 1.dávka očkování podána do 6.měsíce věku.

Očkování proti meningokokům A,C,W,Y je plně hrazeno všem dětem narozeným po 1.5.2018, a to mezi 1. a 2. rokem věku (věk dítěte nesmí přesáhnout 2 roky ).

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Prosíme naše pacienty a především jejich rodiče, aby se objednávali k následujícím úkonům:

jednak na preventivní prohlídky, a dále pak na jakékoliv lékařské posudky - ke vzdělávání, ke sportu, na řidičský průkaz, na zotavovací akce (např. letní tábor, lyžařský výcvik, škola v přírodě, apod.).

K tomuto opatření přistupujeme z následujících důvodů:
Součástí zmiňovaných úkonů je komplexní vyšetření dítěte + administrativa, což je časové náročné, a proto z ohledu na nemocné pacienty není možné je vykonávat během dopolední ordinační doby.
Rovněž tímto chceme chránit posuzované (zdravé) děti, aby nepřicházely do kontaktu s nemocnými, a tím se nevystavovaly riziku nákazy.

Děkujeme za pochopení a věříme, že naši žádost budete akceptovat.
                                                                        MUDr. Marie Pavlincová

Informace

 

Cestovní lékárnička

Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk. Nedoporučuji lokální antibiotickou léčbu Bioparoxem, raději při trvání kontrola lékařem.

Průjem: Probiotika (Laktobacílky, Biopron,Enterol, Laktobacil....), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smectu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí a obecně je v dětském věku nedoporučuji. Imodium se nemůže podat dětem do šesti let a také jednoznačně nedoporučuji ani starším dětem.)

Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal (jediná vada snad je, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec...), chladit místo vpichu.

Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři.

Rýma: Nosní kapky (Nasivin, Olynth) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer) – sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka - neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

Vyrážka: pokud se nejspíš jedná o  alergickou kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.

Nevolnost v dopravním prostředku: Kinedryl tbl - volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, minim. 30 - pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.

Při horečce (nad 38,5 st.C): čípky či sirup malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol),starší děti tbl. (př. Nurofen tbl 200mg nebo Paralen 250mg...20-30kg váhy, Nurofen 400mg nebo Paralen 500mg...od 40kg a více).

Bolest uší: kapat do ucha  Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá,anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.

Zvracení: Studené tekutiny podávané po lžičkách, nejlépe slabý černý čaj s hroznovým cukrem (glukopur). Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), ev. Vodníček (mírně sladká jahodová příchuť), pro starší např. přípravek Iontia. Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem - hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,... kojené dítě kojíme dále).

 

Průjem

Při průjmu je stolice řídká až vodnatá a objevuje se velmi často. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění, u dítěte však může snadno dojít k dehydrataci a následně až k ohrožení života dítěte.


Příčiny průjmu

  •      virové infekce - jsou nejčastější příčinou průjmů u dětí, původci infekce jsou
  •      nejběžněji rotaviry, dále pak adenoviry, caliciviry, astroviry a další, 
  •      bakteriální infekce - původcem infekce jsou v tomto případě bakterie,
  •      nejčastěji salmonely, kampylobaktery, E. coli nebo shigely,
  •      parazitické infekce - např. Giardia lamblia,
  •      otrava jídlem - např. houbami,
  •      vedlejší účinky léků - nejčastěji antibiotik,
  •      potravinové alergie - např. na mléko, sóju apod.


Průběh průjmu

Průjem vyvolaný virovou infekcí obvykle začíná náhle z plného zdraví. Na začátku onemocnění dítě obvykle zvrací, je neklidné a má zvýšenou teplotu, popř. horečku. Průjmové stolice jsou na začátku vodnaté a časté, k návratu k původnímu stavu dojde postupně během 7 až 10 dnů. Při bakteriální infekci se častěji objevuje krev ve stolici a zvýšená teplota nebo horečka trvají déle. 


Kdy kontaktovat lékaře

  •       vždy, pokud se průjem objeví u dítěte mladšího 6 měsíců,
  •       pokud má starší dítě průjmové stolice každou hodinu až dvě nebo častěji,
  •       dítě vykazuje příznaky střední nebo těžké dehydratace,
  •        zvýšená teplota nebo horečka trvají déle než 24 až 48 hodin,
  •       ve stolici je příměs krve nebo má průjmová stolice tmavou barvu,
  •       zvracení trvá déle než 12 až 24 hodin,
  •       zvratky mají nazelenalou barvu, obsahují krev nebo vypadají jako kávová sedlina, 
  •       dítě má vystouplé břicho,
  •       dítě odmítá jíst nebo pít,
  •       dítě má silné bolesti břicha,
  •       u dítěte se objeví vyrážka nebo má žlutou barvu kůže a očí,
  •       řídké stolice trvají déle než týden.


Léčba průjmu

Většina průjmů je způsobena virovými infekcemi, na které neexistují žádné léky. Léčba antibiotiky je nutná pouze u některých bakteriálních průjmů. Většina virových průjmů odezní sama v průběhu několika dní. 

lehčích průjmů bez teplot a příznaků dehydratace se doporučuje pouze mírná úprava stravy s omezením tučných jídel a slazených nápojů. Pokud však dítě zároveň zvrací, je vhodné podávat rehydratační roztok (např. Kulíšek) v dávkování podle návodu. 

V případě těžších průjmů a zvracení jsou děti a především kojenci velmi náchylní k dehydrataci. V případě, že pozorujete u dítěte počínající, příznaky dehydratace, podejte mu rehydratační roztok v dávkování podle návodu. Pokud dojde k úpravě dehydratace (průjmové stolice přitom mohou stále trvat), je možné začít s podáváním přechodné stravy (rýže, mrkvové pyré, jablečné pyré, banánové pyré, kuřecí maso, suchary a starší pečivo). Nedoporučují se příliš dlouhé hladové pauzy, které nadměrně oslabují organizmus a mohou tak prodloužit rekonvalescenci. Při rehydrataci pomocí rehydratačního roztoku se kojení nepřerušuje. U dětí krmených umělým mlékem se podávání mléka přerušuje pouze v první fázi rehydratace (obvykle v trvání 4 hodin) a následně je opět podáváno stejné mléko jako před průjmem (je možné jej připravovat ze slabého rýžového odvaru). Černý čaj, džusy, coca-cola a podobné nápoje často doporučované při průjmech nenahrazují rehydratační roztok. Slazené nápoje mohou průjem naopak zhoršovat.

Pokud se rehydratace v domácích podmínkách nedaří, je nutné navštívit lékaře, který posoudí stav dítěte a navrhne další postup, např. hospitalizaci v nemocnici, kde je stav dítěte průběžně sledován a je zde možnost podat dítěte rehydratační roztok nazogastrickou sondou nebo intravenózně. 

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s lékařem.

 

Horečka

Horečka sama o sobě není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům v těle, proto není třeba se jí za každou cenu a ihned od nástupu bránit. Jinými slovy, má svůj smysl. Při zvýšené teplotě se nemohou choroboplodné zárodky dobře množit a zároveň také vyšší teplota podporuje prokrvení orgánů a tkání, a umožňuje tím tělu přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.
Do teploty 38 st.C není nutné horečku snižovat. Při správném snižování horečky (nad 38C) pomocí léčivých přípravků je zásadní, aby byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, abychom se vyvarovali předávkování, ale i poddávkování. 

 

Jak teplotu měříme?

U malých dětí měříme teplotu v konečníku  rychloběžkou či digitálním teploměrem s ohebným koncem, zasouváme maximálně 1 cm. Pozor - teplota v tělesných dutinách je vyšší, proto v porovnání s měřením v podpaží odečítáme 0,5°C. Výjimkou jsou kojenci do 6 týdnů, u nichž neodečítáme a u kterých je normální teplota v konečníku 36,5 - 37,2°C. Pokud to dítě zvládne, měříme v podpaží. Lze měřit též v ústech, k dostání jsou i teploměry pro měření v ušním zvukovodu, zde však měření není tak přesné.

Kdy dítěti změřit teplotu?

Je vhodné přeměřit teplotu, pokud pozorujete některé z následujících příznaků:

  •       změna chování, únava, pláč,
  •       bolest hlavy, odmítání jídla,
  •       horká suchá kůže, výrazně na hlavě a trupu, při zhoršování je kůže rukou i nohou chladná, na těle může být vlhká,
  •       zrychlený puls, výraznější bušení srdíčka,
  •       zrychlené dýchání (přes 40 výdechů na minutu),
  •       žízeň,
  •       u menších dětí průjem.
     

 Alarmující příznaky, kdy neváháme vyhledat lékaře:

  •       opakované zvracení,
  •       ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení,
  •       poruchy hybnosti,
  •       ztuhlá šíje - dítě nemůže předklonit hlavu,
  •       mramorovaná kůže,
  •       krvavé skvrnky na kůži (po zatlačení dnem skleničky neblednou, nemizí),
  •       výrazně chladné ruce, nohy,
  •       horečka přes 39,5°C měřená v podpaží nereaguje na antipyretika
  •       neklesá, 24 hodin.

 

 Kdy s horečkou k lékaři?

  •       VŽDY, když se vyskytne některý z výše uvedených alarmujících příznaků!
  •       když dítě málo pije a málo močí,
  •       vždy s dítětem mladším 3. měsíců,
  •       když horečka 3. den neklesá,
  •       když jste stavem dítěte znepokojeni.

 

 Komplikace spojené s horečkou:

Dehydratace - nedostatečné zavodnění organismu může být pro dítě nebezpečnější než samotná příčina horečky (u miminek jsou znakem suché rty a sliznice, povlak na jazyku, ochablá jakoby stařecká kůže v podbřišku, apatie). Dbáme tedy na to, aby dítě vypilo minimálně stejně tekutin jako za normálního stavu, můžeme pití přislazovat Glukopurem.
Febrilní křeče - Od 6 ti měsíců do 6 let se mohou při horečce vyskytnout křeče. Dítě náhle ztuhne, zbledne až promodrá kolem úst, obrací oči v sloup, má záškuby v rukou i nohou. Trvá-li tento stav déle než 5 minut, má být dítě vyšetřeno za hospitalizace, v každém případě informujte o příhodě svého dětského lékaře.

Co mohu udělat sám? Léky a fyzikální opatření:

Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota nad 38°C v podpaží, můžeme podat dítěti léky ke snížení teploty, které působí zároveň i proti bolesti. Lze je bez předpisu pořídit v lékárně. Nejčastěji užívané léky obsahují účinnou látku paracetamol nebo ibuprofen a jsou k dostání kromě tablet i ve formě vhodné pro malé děti, a to v sirupu či čípku.

Obecná pravidla pro podávání léků proti horečce:

  •        vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci,
  •        dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat,
  •        pozor, abyste nepřekročili dávkování na 24 hodin,
  •        velmi pečlivě se informujte o druhu účinné látky, abyste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě,
  •        kombinování účinných látek se nedoporučuje pro jeho neúčelnost,
  •        bez porady s lékařem nepodávejte léky déle než 3 dny /dnem rozuměj 24 hod./, je správné zjistit důvod horečky, a proto navštivte lékaře.

 

Paracetamol (Panadol):

  •       u paracetamolu je doporučené dávkování 10-15mg/kg v jednotlivé dávce,
  •       maximální denní dávka je 60 mg/kg (24 hodin),
  •       interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 6 hodin,
  •        k dosažení optimálního účinku je třeba dávkování stanovit co nejpřesněji podle tělesné hmotnosti dítěte  a dodržet jednotlivou dávku tak, aby nedošlo k     poddávkování, např. 1 celou tabletu (500mg) lze v jednotlivé dávce užít od hmotnosti dítěte 34 kg,
  •       vždy je též nutné sledovat celkové množství užitého léčiva a nepřekročit maximální denní dávku  (za 24 hodin).

 

Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin) :

  •       doporučené dávkování je 10mg/kg v jednotlivé dávce,
  •       interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 6 - 8 hodin,
  •       k dosažení optimálního účinku je také třeba dávkování stanovit co nejpřesněji podle tělesné hmotnosti dítěte  a dodržet jednotlivou dávku tak,  aby nedošlo k  podddávkování či předávkování.

 

Pokud teplota neklesne, i přes dostatečnou dávku jednoho z výše uvedených léků na teplotu (např. paracetanol), je možno podat druhý lék na teplotu (ibuprofen) v kratším intervalu (minimálně 3 hodiny, lépe 4 hodiny), tzn. prostřídat dva různé léky na teplotu. Nikdy nepodávejte stejný lék na teplotu v kratším intervalu, než je povoleno (tzn. paracetamol po 6-ti hodinách a ibuprofen po 6 - 8 hodinách).

Obecně je dobré mít v domácnosti oba výše uvedené léky na teplotu ve dvou různých formách (sirup, čípky, u větších dětí žvýkací tablety - Nurofen Activ). A to pro případ, že například dítě má horečku a zvrací, a tak použijeme čípek. V případě, že dítě má průjem, volíme sirup...

KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ (acylpirin), kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let!

Fyzikální snižování horečky: Kromě použití léků lze ke snížení horečky použít i tzv. fyzikální metody - především  zábaly, osprchování. Voda použitá při těchto procedurách nikdy nesmí být ledová, ale vlažná. Teplota v místnosti by měla být kolem 22 °C. Pokud se objeví husí kůže či třesavka, procedury ukončete, neboť tyto jevy horečku zvyšují. Pokud má dítě srdeční vadu, zábaly neděláme.

Osprchování vlažnou vodou.

Jak provádět zábaly? Do odražené vody cca 22°C namočte osušku a na 15 - 20 minut zabalte dítě celé (mimo hlavu), na tuto mokrou vrstvu přiložte suchou osušku.  Proceduru lze zopakovat 3x za 2 hodiny. V zábalu se dítě dále nepřikrývá.

Kdy nepoužít fyzikální snižování teploty? K těmto metodám nepřistupujte, má-li dítě mramorovanou kůži, pupínky, studené ruce a nohy.


Na závěr:

Pamatujte, že dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno - celé, včetně stavu kůže. Důležité je, aby dostatečně pilo vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid, pokud Vás něco na jeho stavu znepokojuje, vyhledejte odbornou pomoc i v případě, že nejde přímo o některý z alarmujících příznaků.


Shrnutí:

Tělesná teplota (měřená v konečníku v°C) Doporučená opatření
37,5°C - 38°C Klid, pohodlí, vhodné oblečení, pitný režim, monitorování situace.
Více než 38°C Podání léků proti horečce, fyzikální opatření.
40°C 24 hodin Vyhledání lékařské pomoci.